Nápověda serveru 123zajezdy - otázky a odpovědi

Nápověda

Kdo vlastně jsme?

Server pro rezervace zájezdů, pobytů a dovolené 123ZAJEZDY.CZ provozuje cestovní agentura CA SUR, s.r.o. S prodejem zájezdů jsme začali v roce 1998 a vzhledem k tomu, že i osobně rádi cestujeme a poznáváme nové kraje, zajímavá místa, lidi a jejich kultury, a především nás to báví stále. Naši cestovní agenturu chápeme jako rodinný podnik, který je založen na soustředěné snaze o uspokojení zájmu našich klientů. Není pro nás důležité pouze prodat zájezd. My chceme, abyste s k nám chtěli vrátit zpátky a ocenili tak naše služby.

Jsme autorizovaní prodejci více jak 300 cestovních kanceláří působících na českém trhu, dále spolupracujeme i s německými cestovními kancelářemi. V poslední době začínáme spolupracovat také přímo s chorvatskými a polskými cestovními kancelářemi. Naší snahou je mít vyváženou nabídku zájezdů a pobytů do jednotlivých destinací a umožnit tak vám - našim klientům - kvalitní výběr těch nejvhodnějších zájezdů.

Jaké výhody mi nabízí nákup zájezdu či pobytu prostřednictvím serveru 123zajezdy?

Za naši hlavní výhodu považujeme přístup k našim klientům – nesnažíme se pouze prodat nějaký konkrétní zájezd, ale snažíme se vždy o poskytnutí skutečných rad a zprostředkování zkušeností, které z mnohaletého prodeje zájezdů máme. Sami rádi cestujeme. Pro nás je důležité, aby se klienti – a samozřejmě i vy – k nám rádi opakovaně vraceli.

Pravidelně také navštěvujeme jednotlivé destinace a ověřujeme si skutečnosti, které popisují nejrůznější cestovní kanceláře v jejich katalogu. Jsme rádi za každou zpětnou reakci od našich klientů a právě tato práce s referencemi nám umožňuje si i lépe vybírat spolupracující cestovní kanceláře a partnery.

Jaká je cena Vašich zájezdů v porovnání s cestovními kancelářemi?

V podstatě zjednodušeně řečeno – zájezdy musíme (ostatně stejně jako i jiné cestovní agentury) na základě smlouvy s příslušnou cestovní kanceláří prodávat za stejné ceny jako pořádající cestovní kancelář. Cenu zájezdu nikdy nenavyšujeme – jsme totiž placeni formou provize přímo příslušnou cestovní kanceláří. Výběr zájezdů u cestovní agentury oproti cestovní kanceláři je pro vás výhodný zejména proto, že nejste omezeni nabídkou konkrétní kanceláře – často se totiž stává, že stejný zájezd (tj. kombinaci hotelu + letenky apod.) nabízí i další cestovní kanceláře a nás vám pak dáme více variant k výběru.

Jsou zájezdy, které prodáváte, pojištěny pro případ úpadku CK?

Ano, všechny prodávané zájezdy jsou podle příslušného zákona pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře. Tuto skutečnost si pravidelně u jednotlivých cestovních kanceláří ověřujeme. Navíc si na základě zpětných referencí a našich vlastních zkušeností s jednotlivými CK vyhodnocujeme spolupráci a problémové cestovní kanceláře (opakované výměny hotelů klientů, špatná služba delegáta apod.) vyřazujeme z naší nabídky. Ochuzujeme tím sice naši nabídku zájezdů, ale spokojenost klientů je pro nás důležitá.

Čím se odlišujete od ostatních cestovních agentur?

Obecně přístupem k našim klientům. Jsme menší cestovní agentura a tak si nemůžeme dovolit marketingové „sliby“ velkých agentur a neslibujeme nejrůznější výhody v hodnotě tisíců korun při zakoupení zájezdu, přičemž zpravidla hodnota skutečně poskytnutých bonusů neodpovídá reálné hodnotě těchto „dárků“

K zájezdům nabízíme to co skutečně budete potřebovat – výhodné cestovní pojištění, výhodný parking na letišti apod. A samozřejmě skutečnou pomoc při výběru a rady či tipy na to jak si svou dovolenou užít. Více také v Proč kupuvat u nás.

Jak lze vyhledávat zájezdy na serveru 123ZAJEZDY?

Jednoduše – použijte náš vyhledávač zobrazený na Hlavní stránce webu. V tomto vyhledávacím dialogu můžete vybrat jednotlivá kritéria výběru, případně použít rozšířené vyhledávání (rozklepnout Rozšířené hledání) a poté kliknout na tlačítko Vyhledat.

Ve vyhledávači je uvedeno políčko Země a destinace, které vám umožňuje vyhledávat jak v názvech zemí (např. Bulharsko) tak i jednotlivých destinaci (například Primorko), respektive vám umožní vidět strom jednotlivých destinací v rámci dané země. Výběr země, nebo pouze destinace provádíte zatržení daného check-boxu před názvem země. Můžete také vybrat více zemí či destinací (např. Bulharsko a Alanya) najednou a tím tak lépe vybírat vhodný zájezd (v tomto případě se vybírají zájezdy z nabídky pro Bulharsko a pro tureckou destinaci Alanya). Strom zemí a destinací nemusíte postupně procházet, ale stačí napsat do vyhledávacího pole část textu a fulltext vám příslušné lokace nalezne. Svůj výběr zemí a destinací můžete zrušit tlačítkem Zrušit výběr.

Ve vyhledávači je i políčko název hotelu, takže pokud znáte název hotelu, nebo jeho část, stačí toto napsat a systému vyfiltruje příslušné nabídky v kombinaci s dalšími vašimi kritérii.

Další kritéria mohou být: Odjezd od, Návrat do (datumy, které určují termín, od kdy můžete zahájit zájezd a do kdy musíte být zpět), Typ zájezdu (Poznávací, Pobytový u moře, Sportovní, Eurovíkendy, Plavby, Wellness apod.), Cena od – do (případně interval ceny), Doprava a místo Odjezdu/Odletu, Strava, Typ ubytování či Pořadatele zájezdu (tj. omezit konkrétní nabídku jednotlivé cestovní kanceláře).

Vždy berte v úvahu kombinaci jednotlivých kritérií, aby výběr vhodných zájezdů co nejvíce vyhovoval vašim představám.

Nenalezli jste požadovaný zájezd? Nezoufejte – pošlete nám dotaz či využijte náš Callback, definujte své představy. Ozveme se vám a nalezneme vhodné řešení.

Jak co nejefektivněji vyhledávat zájezdy?

Co nejpřesněji definujte Vaše požadavky – vyplňte maximum kolonek ve vyhledávání

Začněte vyhledávat zájezdy nejprve s velmi striktními parametry, které postupně můžete měnit, pokud systém bude hlásit, že nenalezl žádné zájezdy (např. zvolte nejprve nízkou cenu a pokud ji žádný zájezd nebude splňovat, postupně ji zvyšujte, až ji nějaký zájezd splní). Vše záleží na kombinaci vašich parametrů.

Nenalezli jste požadovaný zájezd?

Nezoufejte – pošlete nám dotaz či využijte náš Callback, definujte své představy. Ozveme se vám a nalezneme vhodné řešení. Případně využijte naši službu Hlídat Last Minute.

Co je to služba HLÍDAT LAST MINUTE a POPTÁVKA DOVOLENÉ?

Službu HLÍDAT LAST MINUTE s úspěchem provozujeme již několik let. V podstatě je to jednoduché – vy si určíte parametry dovolené (místo, termín, počet osob, stravování, případně cenu a další kritéria). My pak průběžně hlídáme nové last-minute nabídky a pokud nalezneme vhodnou alternativu – kontaktujeme vás a domluvíme další postup. Služba HLÍDAT LAST MINUTE je poskytování ZDARMA, neplatí žádné poplatky navíc, k běžné ceně zájezdu či ubytovací služby.

I když náš systém aktualizuje data s příslušnými cestovními kancelářemi několikrát denně (u některých CK je přímý on-line, u jiných je pak aktualizace např. 1x za hodinu, u menších CK to pak může být i 1x denně apod.), můžeme v tomto případě služby Hlídat Last Minute lépe uspokojit váš požadavek. Cestovní kanceláře totiž nové informace uvolňují postupně a často existuje určité zpoždění při předání dat pro webové prezentace jednotlivých CK i CA. A u Last-minute je to často o minutách.

Obdobnou službou je i POPTÁVKA DOVOLENÉ - tuto služba má podobný charakter - v podstatě je to ulehčení vašeho hledání. Vy definujete požadavky a nároky, my vám navrhneme, spočítáme a především ověříme možnosti a připravíme výběr nabídek. My vám pak pošleme příslušné odkazy či email s nabídkami, zpravidla ještě po zohlednění našich doporučených hotelů. Tato služba je opět ZDARMA a nijak se nenavyšuje cena za zpracování a přípravu nabídek.

Jaký je postup při koupi zájezdu – co je rezervace zájezdu?

Rezervace zájezdu (která je nezávazná až do podpisu příslušné smlouvy o zájezdu (dříve cestovní smlouvy)) vlastně nespočívá v ničem jiném, než že si na stránce konkrétního zájezdu vyberete požadovaný termín, v záložce Ceník a objednávka si vyplníte počty osob, zvolíte požadované služby (u jednotlivých služeb si v roletkách zvolíte počet osob) a následně v části stránky Kontaktní údaje objednavatele a Údaje o cestujících vyplníte požadované údaje. Poté klikněte na tlačítko Rezervovat zájezd. Po odeslání nezávazné rezervace je Vám na Váš email (povinné pole k vyplnění) přijde potvrzení o přijetí Vaší rezervace. Tímto postupem jste zdárně provedli nezávaznou rezervaci zájezdu!

Co všechno obsahuje cena zájezdu?

Cena zájezdu obsahuje položky uvedené v popisu zájezdu, standardně je tento rozsah zahrnutý do ceny zájezdu uveden v části Cena zahrnuje, případně přímo v popisu. Obecně lze říci, že v ceně zájezdu (podle zákona) jsou všechny jednoznačně definovatelné položky na konkrétní osobu. Podle zákona jsou součástí ceny v případě leteckých zájezdů i letištní poplatky a palivové příplatky (příslušná CK může případně cenu zájezdu změnit pouze striktně podle podmínek zákona). Součástí ceny většinou nejsou položky jako je cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí, poplatek za vízum (je-li vyžadováno), pobytové taxy a podobné poplatky, které závisí na věku účastníka (liší se dospělá osoba a cena u dětí), dobrovolnosti dané služby apod. Uvedený rozsah položek zahrnutý do ceny zájezdu bude také přesně uveden v konkrétní smlouvě o zájezdu.

Je potřeba ještě pojišťovat zájezdy někde jinde?

Jedná-li se o zájezd pořádaný cestovní kanceláří je součástí ceny pojištění pro případ úpadku příslušné cestovní kanceláře (tato povinnost vychází ze zákona). Ve většině zájezdů a pobytů není součástí ceny cena za cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí. Je to z několika důvodů – někteří klienti mají svá vlastní pojištění (důležité je vždy si ověřit rozsah tohoto pojištění), případně chtějí různé rozsahy jednotlivých pojistných rizik.

My vám vždy poskytneme informaci, zda toto cestovní pojištění je součástí ceny či nikoliv. Není-li součástí ceny, vždy máte možnost využít nabídky konkrétní cestovní kanceláře, využít případné naše zvýhodněné balíčky pojištění, případně si toto pojištění sjednat samostatně nezávisle na nás či cestovní kanceláři. Každopádně nedoporučujeme cestovat bez cestovního pojištění.

Dobré cestovní pojištění by mělo pokrývat především rizika krytí léčebných výloh v zahraničí, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, doplňkové a asistenční služby a případně i pojištění pro případ storna zájezdu z vaší strany z akutních zdravotních či jiných důvodů. Upozorňujeme, že je vždy dobré hodnotit nikoliv pouze cenu pojištění, ale především rozsah jednotlivých pojistných limitů.

Co všechno musím vědět, když si chci rezervovat zájezd?

Pokud jste se již rozhodli pro příslušnou rezervaci zájezdu je dobré vyplnit příslušné osobní údaje o jednotlivých účastnících, tj. jméno, příjmení a datum narození jednotlivých osob včetně děti, u vás jako objednavatele také adresu bydliště a samozřejmě kontaktní údaje jako je e-mail (tam vám budeme posílat návrhy smluv a další dokumentaci) a telefon (pro komunikaci v rámci dokončení procesu rezervace zájezdu, ale i pro potřeby cestovní kanceláře – např. informace o posunu odletu apod.). Přesné údaje umožní zrychlení procesu rezervace. Navíc například datum narození (přesné určení věku) je důležité pro stanovení ceny služby například u dětských cen za zájezd, seniorských cen apod.

Jste-li držitelem zákaznické karty cestovní kanceláře je dobré tento údaj také uvést do poznámky v rámci rezervace, jelikož o případné bonusy či zvýhodnění nabízené danou cestovní kanceláří u nás nepřijdete.

Do poznámky můžete také uvést jakékoliv jiné dotazy či připomínky.

Co se stane, když nevyplním všechny požadované údaje?

Může se stát, že dojde k nedorozumění, popř. že Vás nebudeme schopni zastihnout apod. Pro jistotu uvádějte maximum informací. Nemusíte se ničeho bát, Vaše soukromé informace jsou pro nás svaté a zacházíme s nimi vždy v souladu se zákonem (viz naše Obchodní podmínky).

Jak proběhne koupě zájezdu?

Po odeslání nezávazné rezervace zájezdu ji naši operátoři v co nejkratším termínu zpracují (ověří, zda je Vámi vybraný zájezd ještě volný přímo v systému příslušné cestovní kanceláře) a budou Vás neprodleně kontaktovat na Vámi uvedená telefonní čísla.

Domluví s Vámi způsob předání jednotlivých dokumentů (smlouva o zájezdu, obchodní podmínky příslušné cestovní kanceláře, doklad o pojištění cestovní kanceláře apod.) – např. e-mailem, poštou. Vy si tyto dokumenty prostudujete, podepíšete příslušnou smlouvu o zájezdu a pošlete nám ji zpět (mailem, poštou). V tomto okamžiku je pro Vás rezervace již závazná a odstoupení od ní se řídí storno podmínkami příslušné pořádající cestovní kanceláře.

Dle dohody s naším operátorem pak provedete platbu na náš bankovní účet (UPOZORNĚNÍ: platba musí být připsána na náš účet nejpozději do data ukončení termínu rezervace zájezdu, které Vám sdělí náš operátor! V opačném případě může Vaše rezervace propadnout!). Po doručení příslušné platby (zálohy, případně celé ceny zájezdu u zájezdů méně než 30 dní před termínem odjezdu či odletu) a vámi podepsané smlouvy o zájezdu Vám náš operátor opět zavolá a potvrdí, že je vše v pořádku. Tím máte příslušný zájezd řádně objednán a můžete se těšit na další krásnou dovolenou!

Zpravidla týden před odjezdem pak obdržíte cestovní pokyny (letenky, ubytovací vouchery, doklady o cestovním pojištění).  Většina cestovních kanceláří již průběžně přechází u leteckých zájezdů na tzv. komplexní odbavení – jedná se o dokument, ve kterém jsou uvedeny všechny náležitosti vašeho odbavení najednou – na jedné A4 jsou uvedeny informace o letence, vouchery, doklad o cestovním pojištění a případné pokyny jak postupovat na letišti, kolik a co zabalit do zavazadel apod.

Jaká je záloha na zájezd – její výše a splatnost této zálohy?

Velikost a splatnost zálohy z ceny zájezdu se řídí podmínkami stanovenými pořádající cestovní kanceláří. Obecně platí, že pokud rezervujete zájezd více než měsíc před jeho uskutečněním, platí se záloha ve výši cca 50% z celkové částky. Zbylá suma do plné ceny zájezdu se pak doplácí nejpozději měsíc před uskutečněním zájezdu. V případě zájezdů Last minute se pak většinou záloha neplatí, ale je nutné uhradit zájezd již v jeho plné výši při podpisu smlouvy o zájezdu.

U některých zájezdů (jedná se o tzv. zájezdy na vyžádání, zájezdů na zpětné potvrzení) je však situace jiná. V těchto případech totiž zájezd musíme nejprve u příslušného touroperátora (zpravidla zahraničního) přímo koupit, pak jsme oprávněni dle podmínek daného touroperátora vyžadovat zálohu až do výše 100%, a to ještě před vlastní rezervací zájezdu. Rezervace u těchto zájezdů je ihned závazná a vztahují se na ni stornovací podmínky daného operátora.

O konkrétních podmínkách u Vámi zvoleného zájezdu Vás budeme vždy předem informovat.

Jak je to s doplatkem zájezdu?

Doplatek zájezdu (v případě že byla při zakoupení vyžadována záloha) je nutné doplatit zpravidla do 30 dnů před termínem odjezdu či odletu na dovolenou. Termín doplatku a způsob je vždy uveden v zaslané dokumentaci a sdělí vám jej naši operátoři při vlastní rezervaci zájezdu. Případně nás neváhejte kontaktovat s dotazem na podmínky tohoto doplatku.

Jakým způsobem můžu za zájezd zaplatit?

V podstatě můžete využít běžných platebních metod:bezhotovostním bankovním převodem (příkaz k úhradě), zaplacením v hotovosti v jakékoliv bance v České republice (složit peníze na účet), zaplacením v hotovosti na naší pobočce, platbou přes internet (Internet banking), případně složenkou (obecně nedoporučujeme – nejnákladnější a nejpomalejší způsob). K vlastní platbě nemáme určen žádný speciální platební systém nebo kreditní karta!

Dovolujeme si však upozornit, že ZÁJEZD JE NUTNÉ ZAPLATIT VŽDY DO UKONČENÍ DOBY REZERVACE (rozhodující je doba připsání platby). V opačném případě může rezervace propadnout! Proto je vhodné zvolit způsob platby vždy s ohledem na dobu převodu finančních prostředků při zvoleném způsobu platby.

V současné době nepřijímáme platby platebními kartami.

Na jaký účet mohu zasílat platby zájezdů?

Komerční banka, a.s.: číslo účtu 43-3384040207/0100 – více také v Kontaktech

Způsob úhrady vašeho zájezdu s Vámi dohodnou naši operátoři při vlastní rezervaci, a to vždy s ohledem k délce trvání rezervace, kterou poskytne pořádající cestovní kancelář.

Mohu platit ve splátkách?

Naše společnost nespolupracuje se splátkovými společnostmi a nenabízí formu úhrady vaší dovolené formou pravidelných splátek. Za vhodné považujeme rozložení platby zájezdy na zálohu a doplatek dle podmínek příslušné cestovní kanceláře. Další jiné splátkování považujeme za nevhodné vzhledem k povaze služby, tj. zájezdu či pobytu.

Mohu platit příspěvkem od zaměstnavatele/na firmu/přes FKSP?

Obecně toto není problém. Naše společnost umožňuje platbu formou čerpání příspěvku od zaměstnavatele. V případě rezervace zájezdu nás o této skutečnosti předem informujte a naši operátoři vám sdělí podmínky za jakých se tato forma platby bude realizovat. Více také v sekci FKSP, příspěvek od zaměstnavatele, platba na fakturu

Potřebuji poradit jak se dostat na letiště – pomůžete mi?

Samozřejmě vám rádi poradíme i s tímto. Pomůžeme vám naplánovat vaši cestu (viz Letiště) a případně vám nabídneme i zvýhodněný parking na Letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni. Pokud letíte poprvé, neváhejte nám toto sdělit – rádi vám vysvětlíme vše potřebné.

Na zájezd pojedeme vlastní dopravou – najdu příslušné ubytování?

V případě zakoupení zájezdů či pobytů, u nichž je vlastní doprava, vám zpravidla posíláme ve spolupráci s pořádající cestovní kanceláří současně s příslušnými ubytovacími vouchery i doporučenou trasu do destinace a popis místa konkrétního ubytování /adresa, mapka/.

Kdy dostanu ubytovací vouchery a další doklady jako letenky apod?

Pokyny k odletu či odjezdu obdržíte zpravidla týden před vaším termínem odjezdu či odletu. V současné době jsou tyto informace nejčastěji posílány e-mailem. V této souvislosti je vždy vhodné nám po jejich doručení odeslat zpět alespoň potvrzení o doručení (pro náš klid, že v klidu odjíždíte na dovolenou)

Chtěl(a) bych zájezd někomu darovat – jak postupovat?

Toto také není problém. V takovém případě je nutné tuto skutečnost uvést v objednávce-rezervaci. Smlouva je pak sepsána tak, že v ní jste vy uvedeni jako objednavatel (s poznámkou, že necestujete), a obdarovaná osoba jako cestující osoba. Nicméně vždy v těchto případech doporučujeme důkladně zvážit nákup takového zájezdu, abyste se „trefili“ do vkusu a termínu obdarované osoby. V případě,že budete chtít vyhotovit i dárkový certifikát (ZDARMA), sdělte nám i tuto skutečnost.

Mohu někomu přispět na zájezd formou dárkové poukázky?

Dárkové poukázky vydáváme také a jsou vhodnou formou daru pro vaše blízké, rodinu a přátele. Dárkové poukázky vystavujeme v hodnotách dle vašeho určení a nastavujeme jim roční platnost. Více informací pak naleznete v sekci Dárkové poukázky.

Mohu zájezd zaplatit bezprostředně po odeslání rezervace?

V současné době tato forma okamžité platby není možné. Důvodem je zejména  skutečnost, že nevíme, zda je Vámi vybraný zájezd skutečně na 100% k dispozici. Tuto informaci musí nejprve ověřit naši operátoři a o výsledku Vás bude kontaktovat.

Každá cestovní kancelář totiž používá vlastní rezervační systém. Do většiny rezervačních systémů sice máme on-line přístup, ale u některých cestovních kanceláří toto neplatí. V takovém případě pak musíme obsazenost zájezdu nejdříve ověřit. Postupně sice přidáváme další cestovní kanceláře u nichž jsme skutečně on-line, ale u některých cestovních kanceláří to déle trvá (a to se netýká pouze nás, ale i ostatních cestovních agentur). Proto vždy vyčkejte s platbou až na základě informací od našich operátorů – v tomto okamžiku je již daný zájezd pro vás rezervován přímo v rezervačním systému příslušné cestovní kanceláře a záleží pouze na vás, zda podepíšete smlouvu o zájezdu a dodržíte realizaci platby do konce doby rezervace.

Systém on-line plateb pro Vás připravujeme.

Za jak dlouho mě budete kontaktovat po rezervaci zájezdu?

Vaše rezervace je po jejím odeslání zaevidována v našem rezervačním systému. Naši operátoři, kteří ji v co nejkratší době zpracují, zkontrolují obsazenost a dostupnost kapacit a budou Vás kontaktovat, jakmile to jen bude možné. Vždy se snažíme se, aby naše reakce trvala maximálně do jedné hodiny (během pracovní doby).

Prosíme však o shovívavost zejména v obdobích, kdy je o dovolené opravdu velký zájem – konec června, období hlavních prázdnin apod., jelikož  v tomto období jsou značně vytíženi jak naši operátoři, tak hlavně operátoři a rezervační systémy jednotlivých  cestovních kanceláří. Někdy musíme i čekat, než se uvolní rezervace zájezdu v dané cestovní kanceláři, kterou si tam udělal někdo jiný.

Ve většině případů realizujeme objednávky postupně dle doby doručení rezervace, ale někdy je vhodné upřednostnit rezervace zájezdů s nejbližším termínem odletu, kde se „hraje“ o minuty. Děkujeme za pochopení.

Po odeslání rezervace nepřišlo na mail potvrzení o jejím přijetí – co mám dělat?

Náš rezervační systém odesílá emaily s potvrzením o přijetí rezervace automaticky a to během několika vteřin po odeslání vaší rezervace. Pokud potvrzení nepřišlo, je možné, že jste zadali špatnou emailovou adresu (překlep, nesprávně tečka či pomlčka, háčky a čárky v e-mailové adrese apod.), popř. špatné telefonní číslo.

Ověřte prosím i funkčnost vaší emailové adresy (zkuste si na ni poslat emailovou zprávu) a případně prověřte, zda vaše poštovní schránka není přeplněna. Pokud je vše v pořádku a potvrzení Vám nepřišlo ani po cca 30 minutách od odeslání rezervace, vyplňte obezřetně novou rezervaci, případně nám zavolejte (viz Kontakty) a uvedenou rezervaci vyhledáme v systému a sdělíme vám stav řízení vaší rezervace (v pracovní době).

Došlo ke změnám v cestovní smlouvě – co mám dělat?

Jestliže u Vás nastanou jakékoli změny, ovlivňující smlouvu o zájezdu (např. někdo nemůže jet/letět, změna jména osoby apod), neváhejte a kontaktujte nás!

Co vše si sbalit do kufru na dovolenou?

Samozřejmě vám rádi poradíme na základě našich skutečností. Vždy dbejte i na stanovené limity váhy jednotlivých zavazadel tak, abyste se vyhnuli případným problémům např. na letišti či placení nadváhy. Více pak v Co zabalit do kufru.

Můžete mi poslat  Váš katalog zájezdů domů?

Spolupracujeme s více jak 300 českými cestovními kancelářemi. Některé cestovní kanceláře v poslední době dokonce omezují tisk katalogů či jej zcela ukončily. Vzhledem k vysokým poštovním nákladům a především skutečnosti, že tištěné katalogy rychle zastarávají (změny cen, zejména u last-minute nabídky) katalogy nerozesíláme – hlavní a především aktuální nabídku naleznete na našem webu www.123zajezdy.cz.

Mému pasu bude končit platnost, stačí mi to pro absolvování dovolené?

Obecně můžeme říci, že vždy záleží na konkrétní zemi kam cestujete. V případě cest v rámci EU můžete nahradit cestovní pas platným občanským průkazem. Obecně však je vhodné, aby měl pas platnost ještě alespoň 6 měsíců po vašem návratu z dovolené (řada zemí toto vyžaduje). Přesné informace naleznete v Atlasu zemí a pak v našich Radách na cesty.

Jak je to s cestovními doklady pro děti?

V současné době již musí mít každé dítě (skutečně každé od narození) v případě cestování do zahraničí cestovní doklad – může jím být cestovní pas či občanský průkaz (pro malé děti se vydávají s kratší dobou platnosti). Vždy je vhodné se informovat na příslušném pasovém oddělení v místě vašeho bydliště, případně se podívejte v našich Radách na cesty.

Co potřebuji k vyřízení nového pasu?

S účinností od 1. září 2006 (podle zákona č. 136/2006 Sb.) byly dosavadní cestovní pasy nahrazeny novými cestovními pasy, a to se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji. Jde o digitální snímek obličeje, který je pořízen speciálním zařízením a uložen do elektronického čipu umístěného v cestovním dokladu. U tohoto nového typu pasu (dále jen „e-pas“) nevyplňuje žadatel žádost v písemné formě s fotografií, žádost je zpracována u přepážky elektronickou formou. Cestovní pasy vydávané od května 2008 obsahují v biometrických údajích i otisk prstu. "E-pasy" jsou vydávány pro občany od 15 let s dobou platnosti 10 let, pro občany od 5 do 15 let s dobou platnosti 5 let.

O vydání cestovního pasu s biometrickými údaji lze v České republice požádat jen u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle trvalého pobytu občana a u tohoto úřadu lze rovněž cestovní pas převzít.

Vzhledem k potřebě zpracování biometrických údajů (digitálního snímku) a podpisu je nutné, aby se žadatel o cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji („e-pas“) dostavil na místo podání vždy osobně, přičemž za občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce, místo zákonného zástupce může podat žádost pěstoun nebo osoba, které byl občan mladší 15 let svěřen do výchovy. Tyto osoby připojují k žádosti souhlas zákonného zástupce s jeho úředně ověřeným podpisem. V případě "e-pasu" je přítomnost dítěte při řízení vždy nutná. Občan starší 15 let, ale do doby zletilosti tj. do 18 let, musí připojit k žádosti o vydání cestovního dokladu písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem.

Pro vyřízení nového pasu jsou potřeba následující doklady: (1) doklady, jimiž se ověřují údaje, které občan uvedl na žádosti, například: platný občanský průkaz, u občanů, kterým se občanský průkaz nevydává, jiné doklady, například rodný list, doklad o státním občanství, a podobně; doklad o státním občanství České republiky se vyžaduje při vydání prvního cestovního pasu (dokladem o státním občanství je také občanský průkaz), (2) při podání žádosti o vydání prvního cestovního pasu dítěte jsou jejich zákonní zástupci povinni předložit společně se žádostí také osvědčení o státním občanství ČR dítěte (občany mladší 15 let). (3) doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem, například: občanský průkaz rodiče (je-li v něm zapsáno dítě mladší 15 let), rodný list dítěte, rozhodnutí soudu o ustanovení opatrovníka, (4) doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti pěstounem, osobou, které byl občan mladší 15 let svěřen do výchovy, anebo ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy, které pečuje na základě soudního rozhodnutí o občana mladšího 15 let, tj. příslušné rozhodnutí soudu, (5) odůvodnění žádosti o vydání cestovního pasu, pokud jste již držitelem platného cestovního pasu a potřebujete další cestovní pas (více cestovních pasů) k cestám do zahraničí, (6) doklad prokazující získání vysokoškolského titulu, pokud není zapsán v občanském průkazu, (7) plnou moc, pokud žádost podává zplnomocněný zástupce

Platnost ePasu (cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji) je pak stanovena následujícím způsobem: občan starší 15 let - platnost 10 let (správní poplatek 600 Kč), občan od 5 do 15 let - platnost 5 let (správní poplatek 100 Kč). U pasů bez strojově čitelných údajů je pak nastavena jejich platnost následovně: občan starší 15 let - platnost 6 měsíců (správní poplatek 1500 Kč), občan od 5 do 15 let - platnost 6 měsíců (správní poplatek 1000 Kč), občan mladší 5 let - platnost 1 rok (správní poplatek 50 Kč)

Lhůta pro vyřízení pasu je u cestovních pasů se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji stanovena v zákonné lhůtě do 30 dnů u cestovních pasů bez strojově čitelných údajů (tzv. rychlopasy) stanovena v zákonné lhůtě do 15 dnů. Upozorňujeme na skutečnost, že do některých destinací nelze, vzhledem k požadavkům na dobu platnosti pasu, využívat tzv. rychlopisy.

Další informace získáte vždy na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností dle Vašeho trvalého bydliště.

Jaká je ochrana osobních údajů, které Vám poskytuji?

O Vaše osobní informace se nemusíte bát. Zacházíme s nimi v souladu s příslušnými zákony. Pro bližší informace navštivte naše Obchodní podmínky, případně Podmínky ochrany osobních údajů.

Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?

Neváhejte nás kontaktovat, zavolejte nám nebo nám pošlete e-mail a my vám pošleme zpět naši odpověď.